Danas je nabavljen univerzalni mjerni instrument njemačkog proizvođača VEB Messtechnik Mellenbach – MTM iz 1970-tih godina pod nazivom VIELFACHMESSER III. Spomenuta tvrtka je od osnutka 1956. godine do danas tijekom reorganizacija mijenjala nazive: “Messtechnik Mellenbach /Thür.”, “W.A. Möhrer, Fabrik elektrischer Messgeräte”, “VEB Messtechnik Mellenbach”, “MTM Power Messtechnik Mellenbach GmbH”.
Klasičan univerzalni mjerni instrument za mjerenje izmjeničnog i istosmjernog napona i stuje, te za mjerenje električnog otpora i kapaciteta. Mjerni opsezi, tolerancije, način spajanja… sve je jasno i pregledno označeno ma prednjoj i zadnjoj ploči instrumenta. Dva okrugla gumba na dnu prednje ploče koriste se kod mjerenja otpora i kapaciteta, prvo je sklopka, a drugo potenciometar za namještanje nule kazaljke instrumenta.
Nabavljena su dva primjerka instrumenta iz različitih serija VIELFACHMESSER III koji se donekle razlikuju u električnoj shemi, upotrijebljenim komponentama i montaži elemenata.
Pločice su lemljene slojevito u tzv. sendvič, pri čemu u slučaju servisa nije dovoljno samo skinuti vijke već je potrebno i odlemiti sve spojeve koje povezuju slojeve pločica. Danas se obično za spajanje slojeva pločica koriste konektori što uvelike olakšava rastavljanje i servis.
Slijedeća slika preglednije prikazuje način spajanja inastrumenta za pojedina mjerenja:
- 1) mjerenje napona i struja vrši se na krajnjim priključnicama +VA i -VA (za istosmjerna mjerenja treba paziti na ispravan polaritet spajanja)
- 2) mjerenje otpora na opsezima x100 i x1 mjeri se izravno na priključnicama Rx (napon se dobiva iz ugrađene baterije R10 1,5V)
- 3) mjerenje otpora na opsezima x1000 mjeri se također na priključnicama Rx ali se za ovo mjerenje mora dovesti vanjski istosmjerni napon na priključnice 12…16V
- 4) mjerenje kapaciteta mjeri se na priključnicama Cx gdje se za potrebe ovog mjerenja mora dovesti mrežni izmjenični napona na priključnice 220V
Na kraju prilažemo električnu shemu univerzalnog mjernog instrumenta VIELFACHMESSER III.
Shema ovog univerzalnog mjernog instrumenta vrlo je jednostavna i svodi se na mjerne otpornike i ispravljačke diode za instrument. Iako instrument ima mogućnost mjerenja kapaciteta do 2 uF, nema svoj vlastiti oscilator već mu za ovu vrstu mjerenja treba dovesti izmjenični napon gradske mreže 50 Hz. Također za mjerenje većih otpora (reda kilooma) nije dovoljna baterija od 1,5 V već je potrebno izvana dovesti viši istosmjerni napon. No, u radu sa instrumentom u laboratorijskim uvjetima ova ograničenja i nisu toliki problem (gradska mreža i isposmjerni napon u relativno širokom rasponu 12-16 V sigurno su već i 1970-tih godina bili dostupni u svakoj osnovno opremljenoj elektroničarskoj radionici), a treba uvažiti i činjenicu da samostalni ommetri i mjerači kapaciteta tada i nisu baš bili ni dostupni niti jeftini kao danas. Zato možemo biti sigurni da je ovakav kvalitetan univerzalni instrument svakako bio predmet želja mnogih elektroničara prošlog stoljeća, ali također i današnji moderni elektroničari rado će ga čuvati kao podsjetnik na te dane u nekom svojem izložbenom kutku 🙂