Danas je nabavljen baterijski AM/FM radio prijemnik oznake International, kineski proizvod iz 1990-tih godina. Kao i drugi slični kineski generički proizvodi tako se i ovaj uređaj naručivao i distribuirao širom svijeta pod različitim robnim markama i oznakama modela: International (Model 833 ili NL-833, model ET-138 ili ET-138H), zatim AudioTon (RA-832), All Star, Konin, Maxell, Daxon, Starvox i drugi. Prijemnik je dolazio u više boja, a postojali su i modeli istog dizajna sa različitim kombinacijama dva ili tri prijemna opsega (FM i AM srednji val, FM i AM srednji i dugi val, samo AM srednji i dugi val). Također se proizvodilo i nekoliko vrlo sličnih modela sa minimalno izmijenjenim dizajnom kućišta.
International Model 833 je prijemnik koji se bazira na 8 tranzistora, od čega su 4 za VF sklopove, a 4 su za NF audio pojačalo. Do sada smo već opisali puno sličnih AM/FM prijemnika sa 8 tranzistora. To je neki minimum za konstrukciju takvih prijemnika iako mnogi jeftini modeli idu na još veću redukciju komponenti, posebice u dijelu MF pojačala. Naš prijemnik kao što vidimo ima samo šest VF lončića, nigdje ne uočavamo keramičke MF filtre, a to znači da je ovdje također napravljena redukcija glede ugrađenih MF transformatora.
U osnovi, to je vjerojatno ista konstrukcija kakvu smo vidjeli primjerice kod prijemnika International IT14-19E. I ovdje u NF audio pojačalu rade isti tranzistori:
- C9014 (NPN) – pretpojačalo
- C9015 (PNP) – driver
- C9012 (PNP) i C9013 (NPN) – komplementarni push-pull izlazni stupanj
Također, dva tranzistora su zajednička za VF AM i FM krugove:
- C9011 (NPN) – RF pojačalo FM tunera
- C9011 (NPN) – samooscilirajući mješač FM tunera
- C9018 (NPN) – samooscilirajući mješač AM tunera i 1. MF pojačalo za FM
- C9018 (NPN) – 1. MF pojačalo za AM i 2. MF pojačalo za FM
Sve ukazuje da je ovdje napravljena ušteda na jednom MF transformatoru tako da se za FM MF pojačala koristi aperiodski stupanj sa tranzistorima Tr3 i Tr4 u RC vezi bez MF transformatora. Do sada nisam naišao na neku originalnu tvorničku shemu AM/FM radio prijemnika koji bi imao tako reducirane MF krugove no ne vidim kako drugačije objasniti postojanje samo šest VF lončića. Inače je tvorničke sheme za kinesku elektroniku jako teško naći, a kada i bude negdje objavljena onda je to samo djelomičan ili reduciran prikaz za neke specifične potrebe. Čak su i tvornički podaci te specifikacije za kineske elektroničke komponente i čipove uvijek vrlo općeniti, ako se i uspiju negdje iskopati.
Čini se da su kineske serije ovakvih jeftinih tranzistorskih prijemnika u 1980/90-tim godinama (moguće i kasnije) imale osnovni cilj potrošiti stare zalihe namjenskih elektroničkih komponenti za tranzistorske prijemnike. Naime, u to doba su već ušli u široku upotrebu namjenski integrirani krugovi za FM/AM radio prijemnike i pripadajuća audio pojačala koji su omogućavali jednostavniju i bržu konstrukciju radio prijemnika, manjih dimenzija i boljih performansi. Jedini način da se još nekako proda stara tehnologija je da se upakira u super jeftine prijemnike koji još uvijek mogu konkurirati cijenom, ako već ne performansama, novim tehnologijama u radio tehnici. Kinezi i dan danas, unatoč tome što su među vodećima u najmodernijim tehnologijama, još uvijek uspijevaju na različite inovativne i pametno osmišljene načine rješavati se zaostalih viškova zastarjelih elektroničkih komponenti (razni KIT kompleti i gotovi moduli), a ne srame se ni reciklirati iste sa otpisane elektronike i drugih neprodanih uređaja.