Danas je nabavljen uređaj koji u obliku titla (OSD) generira datum i vrijeme na analogne video snimke. Primarno je namijenjen za generiranje oznake datuma i vremena na analogni kompozitni video signal iz nadzornih kamera (CCTV). Dolazi pod oznakom Time & Date Generator CE-7200-4 i prema ugrađenim čipovima možemo ga smjestiti negdje u drugu polovicu 1990-tih godina. Sličan uređaj opisali smo u objavi Generator titlova Panasonic VW-CG2E (Bauer Bosch VTG 600, Blaupunkt TC-20).
Nisam uspio naći nikakve podatke o ovom uređaju, pa čak ni identificirati logo proizvođača otisnut na prednjoj ploči (CE ili CSE). Vidi se da uređaj može generirati prikaz datuma i vremena na četiri video signala (četiri kamere). Tipkom SELECT odabire se željeni video kanal, a tipkama SET i ADJUST namješta se točan datum i vrijeme, kao i način i pozicija prikaza istog.
Datum i vrijeme mogu prikazani u jednom ili dva reda.
Tipkama SET i ADJUST podešava se točan datum i vrijeme, pozicija prikaza na ekranu (strelice) te način prikaza (kvadratić). Desno na slici je svojevrsni „test mod“ gdje se vidi da ugrađeni čipovi mogu prikazati različite znakove i simbole u više redova i kolona.
Uočavamo 4 integrirana kruga µPD6450CX-002 (12 line x 24 column on-screen character display CMOS LSI) i 4 integrirana kruga LM1881N (Video Sync Separator) što ukazuje da uređaj pruža nezavisnu podrška za 4 video kanala.
µPD6450CX-002 (NEC) je namjenski CMOS LSI (Large scale integration) integrirani krug za generiranje 128 različitih znakova rezolucije 12×18 točaka i kapaciteta prikaza u 12 linija i 24 kolone. Neki od znakova su na japanskom pismu. Znakovi mogu biti prikazani na četiri načina: znakovi bijele boje, znakovi bijele boje sa crnim obrubom, znakovi bijele boje sa ostalim točkama u crnoj boji i znakovi bijele boje na potpuno crnoj pozadini. U našem slučaju su odabrani znakovi bijele boje sa crnim obrubom. Čip je razvijen za prikaz različitih OSD informacija na kamerama, video rekorderima i drugim analognim TV i video uređajima.
Principijelna shema iz tvorničkih podataka za čip µPD6450CX-002 pokazuje kako je čipu potrebno dodati ulazna i izlazna video pojačala (buffer), mikrokontroler za odabir željenih karaktera i separator sinkronizacijskih video impulsa. U našem slučaju su video pojačala tranzistorska, za MCU je upotrijebljen Atmelov AT89C51 (8-bit MCU sa 1 kB RAM i 4 kB ROM memorije), a za separaciju impulsa namjenski čipovi LM1881N.
Od ostalih čipova uočavamo CD4052BE što je multiplexer 2×4 kanala koji služi za selekciju jednog od četiri video kanala, te naravno Real-Time Clock DS12887 koji odbrojava jednom podešeno vrijeme i datum.
Ukoliko želite dublje proučiti ovaj elektronički krug, svakako je potrebno usvojiti znanje o sastavu kompozitnog video signala i načinu iscrtavanje analogne slike. Nakon toga je potrebno upoznati se sa prilično složenom blok shemom čipa µPD6450CX-002 te proučiti specifičan način njegovog programiranja (kontrole preko MCU-a). Nakon toga možete odabrati bilo koji MCU ili neku MCU razvojnu platformu za programsko upravljanje čipom µPD6450CX-002.
Blok shema čipa µPD6450CX-002.
Pregledom naše pločice vide se neki tragovi izvršene popravke ili preinake, a jedna žica sa konektora nije spojena nigdje. Nisam siguran da će itko ikad više naći volje i vremena detaljno proučavati NEC-ov čip µPD6450CX-002 iz 1990. godine, kao uostalom i baviti se analognim video signalima općenito. Tko i ide u tom smjeru, koristi mikrokontrolere dovoljnog kapaciteta za izravno generiranje analognog video signala, umjesto da radi sa raznim namjenskim čipovima koji se odavno ne proizvode i ne mogu se zamijeniti kada jednom otkažu.
Analogni video i TV sistem je tehnologija koja je izašla iz upotrebe i praktički nema ništa zajedničko sa danas sveprisutnim digitalnim videom i televizijom. Time se analogni video danas možda čini besmislenim i neperspektivnim za detaljno proučavanje, posebice jer je potrebno uložiti puno vremena i truda za usvajanje tih znanja. Pa ipak, brzim razvojem i relativno naglim prelaskom na digitalni video, odjednom su ogromne količine ispravne, napredne i skupe analogne tehnike postale višak (smeće). Gotovo svi u kući imamo neki CRT televizor ili VHS video rekorder i kameru koja desetljećima skuplja prašinu, a vjerojatno je još uvijek ispravna. Takva oprema se danas može vrlo jeftino nabaviti, pa tko ima volje, motivacije i drugih afiniteta za proučavanje, oživljavanje ili prenamjenu dobre stare elektronike, može iskoristiti ovu situaciju u svoju korist 🙂