CB AM primopredajnik KORNAT 86


Danas je nabavljen CB AM primopredajnik sa oznakom „KORNAT 86 mm“, hrvatska radioamaterska samogradnja iz 1986. godine.

 

Uz uređaj je došao mrežni kabao i PTT mikrofon koji vjerojatno nije od ovog uređaja jer ima 7-pinski DIN konektor dok je na uređaju 5-pinski DIN konektor.

 

CB AM primopredajnik KORNAT 86 privukao mi je pažnju jer se očito radi o domaćem proizvodu, no za istog nisam našao nikakve podatke. Na prvi pogled, nije bilo sigurno ni da li je ovo uređaj iz neke tvorničke serijske proizvodnje, da li je to bio neki KIT komplet ili se u potpunosti radi o samogradnji. Dobro urađena prednja ploča i općenito vanjski izgled ostavljaju dojam kako je ovo moguće tvornički uređaj, posve u standardu sličnih uradaka domaćih tvornica iz sredine 1980-tih godina. Tada se u domaćoj proizvodnji elektronike već jako zaostajalo za svjetskim standardima, a neki namjenski primopredajnici za domaće tržište su često bili „sklepani“ od onoga što je trenutno bilo dostupno po skladištima i bez naglaska na finu obradu i vanjski dizajn proizvoda. Na prvi pogled nije bilo ni jasno da li je ovo CB, KV ili kakav VHF/UHF uređaj.

No, kad se razgleda unutrašnja konstrukcija, posve je jasno da je ovo amaterska samogradnja. Tiskane pločice, upotrijebljene komponente i općenito unutrašnja montaža i lemljenje nalikuju tipičnoj hobi-samogradnji iz 1980-tih godina koju karakteriziraju šaroliki elektronički elementi iz različitih izvora, snalažljivost u montažnim i konstrukcijskim elementima te općenito ograničeni budžet i resursi. Tvornički uređaji, čak i oni najnižeg standarda, ipak izgledaju nešto bolje,a bolje bi izgledali i uređaji sastavljeni iz nekog KIT kompleta.

 

U unutrašnjoj konstrukciji se mogu razlučiti tri funkcionalne cjeline, svaka na svojoj tiskanoj pločici: elementi prijemnika (pločica lijevo), elementi predajnika (pločica u sredini) i elementi mrežnog napajanja (pločica desno sa mrežnim transformatorom).

 

 

 

Prema prednjoj ploči vidimo da je ovo jednostavan primopredajnik koji radi na šest CB kanala. Od kontrola ima samo podešavanje glasnoće te uključenje ili isključenje fiksnog squelcha (sklopka praga šuma kod prijema). Od indikacija ima zelenu LED za prijem, crvenu LED za odašiljanje i instrument sa kazaljkom koja kod prijema pokazuje jačinu prijemnog RF signala, a kod odašiljanja jačinu izlaznog VF signala. Kanalne frekvencije su kontrolirane kristalima:

 

 


 

PRIJEMNIK

 

 

Pregledom pločice prijemnika uočavamo tri aktivne komponente:

  • tranzistor RF MOSFET 3N143 (RCA) koji radi u krugu ulaznog antenskog selektivnog RF pojačala
  • integrirani krug TCA 440 koji je kompletni AM prijemnik
  • integrirani krug TBA 820 koji je audio pojačalo snage 2 W

Prijemnik se dakle bazira na integriranom krugu TCA 440. To je gotov superheterodinski AM prijemnik za frekvencije do 50 MHz i međufrekvencijom na 455-460 kHz. Čip TCA 440 možemo naći u različitim komercijalnim radio prijemnicima, auto-radijima i CB primopredajnicima od početka 1970-tih do kraja 1980-tih godina. Bio je čest izbor i za samogradnju različitih radio prijemnika kako za prijem komercijalnih radio postaja tako i za radioamaterske te CB opsege.

 

Tvornička blok shema i osnovna shema spajanja spajanja integriranog kruga TCA 440.

 

S obzirom da se u našem slučaju koristi kristalni oscilator, onda se u krugu kontrole lokalnog ocilatora (pinovi 4, 5 i 6) umjesto promjenjivog LC titrajnog kruga nalazi kristal čija frekvencija je za 455 kHz, koliko iznosi MF, niža od prijemne frekvencije. Također, na RF ulaz (pinovi 1 i 2) je u našem slučaju dodano tranzistorsko pojačalo kako bi se poboljšala osjetljivost prijemnika. Evo primjera sheme kristalnog prijemnika sa TCA 440.

 

Elektronička shema prijemnika ručnog CB primopredajnika Stabo Delta 120 iz 1979. godine. Vrlo sličnu shemu prijemnika ima i naš KORNAT 86.

 

Nakon diodnog demodulatora može se koristiti bilo kakvo NF pojačalo. U našem slučaju je to integrirani krug TBA 820 ili TBA 120 (možda i neki slični, oznake nisu dobro vidljive). U svakom slučaju audio pojačalo ne treba biti snage veće od 0,3 W jer je za tu snagu predviđen i interni zvučnik impedancije 8 Ω.

 

Ispod pločice prijemnika smješten je zvučnik, TX/RX relej i detektor VF struje predajnika za indikacijski instrument.

 


 

PREDAJNIK

 

 

Na pločici predajnika se nalaze četiri tranzistora i integrirani krug TBA 810AS. Prema rasporedu ovih elemenata na pločici možemo pretpostaviti da se jedan tranzistor (BC182A) koristi kao mikrofonsko pretpojačalo, a zatim slijedi modulacijsko pojačalo sa TBA 810AS (7 W) koje završava modulacijskim transformatorom. Preostala tri tranzistora su u krugu predajnika: tranzistor BC237B u krugu kristalnog oscilatora, tranzistor BC337 kao VF driver i BD135 izlazno VF pojačalo. Iako su sve ovo tipično NF tranzistori za audio pojačala, BD135 ima tranzitnu frekvenciju 190 MHz i načelno se može koristiti do frekvencija 50 MHz.

 


 

Mrežni transformator ima sekundarne namotaje 2 x 13,5 V. Za stabilizaciju se koristi tranzistorski stabilizator u serijskom spoju sa 2N3055.

 

Da bi se saznalo nešto više o ovom CB primopredajniku morali bi ga spojiti na napajanje. Međutim, izgled komponenti, žica i spojeva baš ne ulijeva nadu da će to dobro proći, posebice jer su ovdje sve komponente stare barem 40 godina, a neke i koje desetljeće više.

 


 

CB primopredajnik KORNAT 86 ima vrlo sličnu shemu kao ručni CB primopredajnici njemačkog proizvođača STABO serije Alfa, Delta i Sigma (vidi objavu CB primopredajnik Stabo Stratofon Sigma). No za razliku od većine ručnih CB primopredajnika, kod KORNATA 86 se koriste dva zasebna integrirana NF audio pojačala, posebno za prijemnik i posebno za modulator predajnika. Sam predajnik osim snažnog modulatora sadrži tri tranzistora (oscilator, driver i izlazno pojačalo) te je ugrađen nešto bolji antenski filtar, što je više karakteristika mobilnih ili stacionarnih CB primopredajnika.

Prednja ploča je za ovaj uređaj vjerojatno naručena iz neke profesionalne usluge ispisa ili sitotiska. S obzirom da se šest CB kanala može mijenjati kako se mijenjaju kristali, bilo bi nezgodno naručivati ili izrađivati svaki puta nove prednje ploče za različite kanalne frekvencije. Stoga su CB kanali na prednjoj ploči označeni slovima, a na posebnoj naljepnici je ispisano koje slovo odgovara kojem CB kanalu. Tako vlasnik uređaja može po potrebi mijenjati kanalne frekvencije bez da time mora šarati po prednjoj ploči ili naručivati novu. Na pločici prijemnika se vidi da je ugrađeno 12 podnožja za kristale, a kanalna sklopka također ima 12 položaja. To znači da se uređaj uz šest RX/TX kanala mogao proširiti na još 6 prijemnih (RX) kanala, no nabavka odgovarajućih kristala tada nije bila ni laka ni jeftina tako da je ovo ostalo samo kao opcija.

Negdje iz prošlosti imam blijedo sjećanje da se u nekom časopisu spominjao primopredajnik naziva KORNAT predviđen za samogradnju, slično kao što je to bio popularni CB primopredajnik ATOM prezentiran u časopisu SAM (vidi objavu Samogradnja na 27 MHz). Kako god bilo, gradnja jednog ovakvog uređaja u 1980-tim godinama svakako je zahtijevala vremena, truda, znanja, iskustva, i snalažljivosti. Elektroničke sheme i komponente, stručna literatura, alati i instrumenti za elektroniku, kao ni ostala oprema i usluge nisu bili ni približno jeftini ni dostupni kao danas. No postojala je jaka volja i motivacija, strpljivost i ustrajnost, upornost i strast, sve ono čega danas u samogradnji ima sve manje i manje.

Leave a comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)