Hirschmann FPM 136 E


Danas je nabavljen uređaj za mjerenje jačine prijemnog analognog TV signala oznake FPM 136 E (Fernseh Pegel-Messgerat), proizvod njemačke tvrtke Hirschmann iz prve polovice 1980-tih godina.

 

Na bočnoj strani je mrežna utičnica sa osiguračem, mrežna sklopka i sklopka za odabir izvora napajanja: mreža ili interni akumulatori. Interni akumulatori su smješteni u odvojivo kućište na stražnem dijelu uređaja.

 

Tvrtka Hirschmann vuče korijene od 1924. godine kada je inženjer Richard Hirschmann izumio banana utikač. Od 1933. godine njegova tvrtka proizvodi sobne antene za radio prijem, a kako se razvijala RTV tehnika Hirschmann nastavlja sa proizvodnjom i svih drugih prijemnih antena, antenskih sustava, konvertera i ostale antenske opreme. To je od sredine 1980-tih godina osim RTV antena uključivalo i satelitske antene te antene za nove sustave digitalnog emitiranja poput DVB i DAB.

Godine 1997. tvrtku Hirschmann je preuzeo Rheinmetall koji ju je 2004. godine prodao engleskom privatnom investitoru Hg Capital. Isti je podijelio Hirschmanna na tri tvrtke: Hirschmann Multimedia Electronics (HME), Hirschmann Automation and Control (HAC) i Hirschmann Car Communication (HCC). Nove tvrtke se nisu dobro razvijale te je HME sredinom 2005. godine prodan danskoj tvrtki Triax, no Hirschmann je i dalje vodio poslovanje u Njemačkoj. Tako su se identični uređaji prodavali pod robnim markama Hischmann i Triax. Od 2006. godine prodane su i ostale Hirschmann tvrtke američkim tvrtkama Belden i Voxx International, te njemačkoj tvrtki SKS Kontakttechnik GmbH.

 


 

FPM 136 E je u osnovi crno bijeli analogni TV prijemnik za standardni VHF/UHF televizijski opseg kojem je dodan mjerni indikator jačine prijemnog signala. Time se ovaj uređaj mogao koristiti za mjerenje jačine (kvalitete) TV signala na nekom području, odnosno za podešavanje (usmjeravanje) prijemnih TV antena na najjači signal prema određenom TV odašiljaču.

Operater je prvo morao podesiti uređaj za prijem određenog TV kanala na VHF ili UHF području. To je moguće uraditi ručno (Manuell) postavljanjem određenog TV opsega – Kanal (B I, B III, UHF), a zatim namještanjem na frekvenciju TV kanala pomoću gumba Abstimmung (grubo podešavanje) i Fein-Abstimmung (fino podešavanje). Ovo je nepraktično za rad na terenu jer ako je prijemni signal loš onda ne možemo biti sigurni da li je loše postavljena antena ili je loše podešena frekvencija kanala. Zato uređaj ima mogućnost memoriranja do 8 kanala (Fixprogramm) na bilo kojem opsegu. Time je moguće ugoditi uobičajene prijemne TV kanale za neko područje tako da je uređaj na terenu odmah spreman za rad.

Pritiskom tipki Messen i Pegel na gornjem dijelu ekrana ispod dBµV skale pojavljuje se svjetlosni marker koji pokazuje jačinu signala slike ili tona. Skala je raspona -2 do +15 dBµV, a izmjerenoj vrijednosti potrebno je pridodati vrijednost na koju je postavljen ulazni atenuator (Dampfung). Osim toga, ukupnoj vrijednosti je potrebno pribrojiti i  korekciju s obzirom na nelinearnost mjernog pojačala na različitim frekvencijama (kanalima). Vrijednosti za korekciju su iscrtane u obliku frekvencijske krivulje za svaki TV kanal (0-7 dB). Ulazni atenuator (Dampfung) pak ima dvije skale dB skale, ovisno o  korištenom antenskom priključku (0 dB ili +40 dB). Tako je kombinacijom ulaznog priključka i atenuatora moguće mjeriti signale jačine do 95 dBµV, odnosno do 135 dBµV.

Od ostalih kontrola ugrađeni su potenciometri za namještanje svjetline (Helligkeit) i kontrasta (Kontrast) slike te za jačinu tona (Lautstarke). Tipka označena sa Austastlucke pomiče raster slike udesno kako bi se vidio rub slike i učile moguće smetnje uslijed refleksije prijemnog signala.

 

Ovdje vidimo testnu TV sliku iz generatora RF TV signala te marker jačine signala na +11 dBµV. Korišten je antenski ulaz od 0 dB, a atenuator je postavljen na 50 dB. LED displej pokazuje vrijednost atenuatora 5 koja se množi sa 10 što odgovara 50 dB. Odabran je 50. UHF kanal na kojem je korekcijska vrijednost +2 dB. To znači da je jačina ulaznog signala 11+50+2 = 63 dBµV.  

 


 

 

Mjerač jačine TV signala FPM 136 E je primarno namijenjen za terenski rad tako da je opremljen internim baterijama. U našem slučaju su to dva gel-olovna akumulatora 6 V / 6,5 Ah spojena u seriju. Uređaj prilikom mjerenja može trošiti do 1,32 A struje tako da je autonomija rada oko 5 sati.

 

Napon zatečenih gel-akumulatora je čista nula tako da idu recikliranje.    

 


 

Elementi uređaja su raspoređeni na dvije glavne ploče i nekoliko pomoćnih tiskanih pločica. U osnovi, to su sklopovi klasičnog crno-bijelog CRT televizora, s time da se video i tonski signal dodatno vodi na mjerno pojačalo i generator markera za prikaz vrijednosti na CRT ekranu.

 

Lijevo su elementi mrežnog ispravljača i punjača za baterije, u sredini su MF filtri za sliku i ton, MF pojačala i video detektor, desno su elementi generatora markera za pokazivanje jačine signala na ekranu.  

 

U gornjem dijelu (lijevo i u sredini)  je horizontalni otklonski sistem sa čipom TDA 9500, a gore desno je krug za vertikalni otklon sa čipom TDA 1044. Ispod vertikalnog otklona je tonsko audio pojačalo sa čipom TBA 820. Oklopljeni moduli su slijedeći: najveći modul dolje lijevo sadrži krug za odvajanje i pojačanje MF slike i tona te tonski FM demodulator, desno su dva modula za VHF i UHF tuner, a najmanji modul iznad je ulazni antenski filtar/atenuator.    

 

Modul VHF tunera sa odjeljcima ulaznih i izlaznih selektivnih pojačala, lokalnim oscilatorom i mješačem. Promjenjivi elementi LC krugova su varikap diode tako da se frekvencija tunera kontrolira jednostavnom promjenom prednapona dioda. Stoga je i birač kanala u osnovi potenciometar (djelitelj napona).

 

 

Modul MF slike i tona koji slijedi nakon tunera. Ovdje se zajednička MF slike i tona dobivena iz tunera razdvaja na zasebne MF slike i MF tona. Po rasporedu elemenata vidi se uobičajena topologija: lijevo je ulazno tranzistorsko pojačalo, slijedi SAW MF filtar OFW730 iz kojeg se MF signal vodi na  MF video pojačalo sa čipom TDA 5500, i na čip TDA 2840 koji odvaja MF tona. MF tona se dalje pojačava i frekvencijski demodulira preko čipa TBA 120.

 

 

Mrežni transformator i VN transformator horizontalnog otklonskog stupnja.

 

 

Skala sa TV kanalima je čini se ručno ispisana. LC krugovi TV tunera su upravljani varikap diodama pa je birač kanala potenciometar.

 

Sklopke atenuatora i zvučnik. Ispod zvučnika je tranzistor za regulaciju napona napajanja 12 V.

 


 

Mjerač jačine TV signala FPM 136 E odavno više nije nikom potreban jer se analogni TV signal u Hrvatskoj prestao emitirati prije 15 godina. Jednako tako posljednji CRT televizor proizveden je prije 10 godina. Time su obje ove tehnologije prešle u povijest, a nova digitalna televizija i LCD televizori imaju malo toga zajedničkoga sa starim sistemima.

Za razliku od lampaških pojačala, gdje još uvijek ima entuzijasta koji smatraju da su nenadmašiva modernim tehnologijama, za CRT ekrane baš nitko ne može tvrditi da su bolji, kvalitetniji, trajniji, ekonomičniji ili da na bilo koji način daju bolju sliku od modernih LCD ekrana. Moguće je jedino da bi na nekim testovima pobijedili u otpornosti na mehaničke udarce po izloženoj površini ekrana, no i to je vrlo relativno. Činjenica je da danas više nitko previše ne žali sa starim, teškim i nezgrapnim CRT televizorima, no nostalgija je svakako uvijek prisutna kad se prisjetimo vremena početaka emitiranja TV programa, kada televizor nije mogao kupiti baš svatko i kada se TV program često gledao samo u izlozima ili kod kakvog bogatijeg susjeda.

Leave a comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)