Video Distributor CE-7600


Danas je nabavljeno video pojačalo za razvođenje analognog video signala na više uređaja (trošila) vjerojatno iz 1990-tih godina. Pojačalo ima oznaku Video Distributor CE-7600, a logo proizvođača (CE ili CSE) nisam uspio identificirati. U prethodnoj objavi Time & Date Generator CE-7200-4 opisao sam uređaj iste oznake proizvođača i istog dizajna kućišta. Stoga je i ovo pojačalo vjerojatno bila komponenta u sustavu distribucije video signala iz analognih nadzornih kamera (CCTV).

 

 

Na Internetu sam našao prospekt za iste uređaje CE-7600 i CE-7650 ali sa oznakom tajvanske tvrtke „Jenn Huey Enterprise Co. Ltd.“ osnovane 1978. godine koja primarno proizvodi nadzorne kamere, alarmne sustave i slično.

 

Tiskana pločica sa video pojačalima ista je za uređaje CE-7600 i CE-7650.   

 


 

 

Video Distributor CE-7600 sadrži dva jednaka tranzistorska pojačala kojima se ulazi preko kratkospojnika mogu konfigurirati za pojačanje jednog ili dva ulazna video signala. Ukoliko se pojačavaju dva video signala (IN-A i IN-B), svaki se dovodi na svoje pojačalo, a ako se pojačava samo jedan video signal (IN-A) on se može paralelno dovesti na oba pojačala. Na svako pojačalo se mogu spojiti tri trošila, no vidimo da su pojačala bila predviđena i za spajanje do pet trošila.

Svi upotrijebljeni tranzistori su istog tipa, silicijski NPN tranzistori 2SC1815 (50 V, 150 mA, 80 MHz). Prvo pojačalo u lancu je klasično tranzistorsko pojačalo sa zajedničkim emiterom koje radi u A-klasi. Prednapon baze se određuje djeliteljem napona (1 kΩ / 2,2 kΩ), a kolektorska struja se stabilizira preko emiterskog otpornika (1 kΩ). Na pločici je predviđena montaža emiterskog bypass kondenzatora C2 (C12) no on fizički nije ugrađen. Kondenzator paralelno spojen otporniku smanjuje ukupni emiterski otpor (impedanciju) kako raste frekvencija signala koji se pojačava. Smanjenjem emiterskog otpora povećava se pojačanje tranzistora. Za istosmjerni bias tranzistora kondenzator predstavlja otvoreni krug tako da ne remeti isti.

Izlazno pojačalo sa preostala tri tranzistora je „Totem Pole“ izlazni stupanj. Prvi tranzistor radi kao Phase Splitter i osigurava dva protufazna signala iste amplitude za izlazne push-pull tranzistore. Ova dva tranzistora pak rade naizmjenično (kao i u svakom push-pull protufaznom izlaznom strupnju), odnosno gornji tranzistor radi samo za vrijeme negativnih poluperioda, a donji tranzistor samo za vrijeme pozitivnih poluperioda ulaznog napona. Obje polovice pojačanog signala se zatim spajaju i tvore invertirani izlazni signal preko trošila (stoga se negdje ovakva pojačala zovu inverterska). Trošilo se spaja preko kondenzatora 470 µF jer bi uz pojačan izmjenični signal također bila prisutna i istosmjerna komponenta napona, odnosno razlika DC napona napajanja između kolektora i emitera tranzistora. Otpornici od 75 Ω ograničavaju maksimalnu izlaznu struju po kanalu.

Totem-Pole izlazni stupanj je vrlo sličan kvazi-komplementarnom izlaznom stupnju jer se za obje poluperiode koriste izlazni tranzistori istog tipa (NPN ili PNP), a ne njihova kombinacija. Međutim, razlika je u načinu na koji se vrši dovođenje protufaznih signala na izlazne tranistore. Kod kvazi-komplementarnog izlaznog stupnja se zapravo koristi jedan komplementarni par tranzistora, no to nije izlazni par nego pogonski (driver) koji služi samo kao okretač faze za nesimetrični izlazni stupanj s jednakim tranzistorima. Kod Totem Pole izlaznog stupnja su svi tranzistori istog tipa, a protufazni signali se uzimaju sa emitera (signal u fazi) i kolektora (signal u protufazi) pogonskog tranzistora. Na Totem Pole sistemu se bazira TTL tehnologija (Transistor-transistor logic), kao i kasnija COSMOS (COMplementary Symmetry Metal Oxide Semiconductor), odnosno CMOS (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor) tehnologija.

 

 

Ovdje je snimljena frekvencijsko-amplitudna karakteristika pojačanja našeg video pojačala. Stavili smo markere na deklariranih 10 – 20 MHz. Očekivano, krivulja pojačanja pada sa porastom frekvencije i na 20 MHz pojačanje se približava nuli. Frekvencijska širina PAL video signala je 5 MHz, a u tom opsegu je pojačanje iznad 10 dB. Osciloskopom smo provjerili i izobličenje te možemo reći da je ono minimalno u čitavom radnom opsegu.

 


 

Video Distributor CE-7600 se mora koristiti u deklariranom opsegu amplitude izlaznog signala do 2 Vpp jer nakon toga nastaju izobličenja. Kompozitni video signal pak po standardu ima maksimalnu amplitudu 1 Vpp (vidi objavu Monitor JVC TM-10E(CV) i osciloskop Bosch P 14 56 OS 44 B) tako da pojačanje preko toga nije potrebno i može oštetiti video uređaj na koji se dovodi signal. Stoga je dosta bitno podesiti pojačanje našeg pojačala pomoću dva trimer potenciometra, ovisno o jačini ulaznog signala i ukupnom opterećenju na izlazu.

Danas je na raspolaganju puno jeftinih namjenskih čipova za video pojačala koji omogućuju veća pojačanja i rade do puno viših frekvencija (preko 100 MHz) sa posve linearnom karakteristikom pojačanja, imaju ugrađene video filtre i druge dodatke. No većina tih čipova jednako slijedi topologiju našeg tranzistorskog pojačala sa Totem Pole izlaznim stupnjem i sadrži sličan broj tranzistora. Razlika je u tome što ćemo zbog jeftinih čipova danas za svaki kanal ugraditi zasebno pojačalo ili odabrati neki čip koji već sadrži više zasebnih video pojačala. Sa tranzistorskom tehnikom se nekad nije imala ta komocija, te je za uređaje široke potrošnje inženjer morao težiti funkcionalnom sklopu sa što jednostavnijom shemom i što manje utrošenih elemenata.

Leave a comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)